СТОРІНКАМИ НЕЗВІДАНОЇ ІСТОРІЇ

Для капеланів СУВД та студентів КПБА презентували фільм «Рубіж. Грубешівська операція»

 

18 листопада за сприяння Синодального управління військового духовенства в актовій залі Київської православної богословської академії відбулася презентація документального фільму «Рубіж. Грубешівська операція». Фільм розповідає про одну з найуспішніших українсько-польських бойових операцій проти сил НКВС. 

У ніч із 27 на 28 травня 1946 року українські вояки Української повстанської армії (УПА) і польські бійці Армії крайової «WiN» (польська підпільна організація Армії крайової (АК) «Воля і незалежність»), які збройно протистояли один одному, разом стали проти спільного ворога – комуністичного тоталітарного режиму. Грубешівська операція є прикладом українсько-польського порозуміння. Автори фільму подали український погляд на цю маловідому сторінку українсько-польської історії. 

Про роботу над створенням стрічки капеланам та студентам духовної школи розповів автор сценарію Тарас Лазер. За його словами, ідея авторів полягала у тому, щоб у фільмі лунала мова тих сторін, які були учасниками згадуваної події, тобто українська і польська мови у діалозі між учасниками Грубешівської операції – вояком УПА і АК, а німецька і російська мови ілюструють ідеї двох імперій. 

- Основна тема фільму – не лише депортація, а й співпраця українців і поляків, які змогли після всієї ненависті і люті один до одного, після всіх бід, які завдали один одному, примиритись і зрозуміти, хто насправді є основним їхнім ворогом, – каже Тарас Лазер.

Автор фільму розповів, що при роботі над стрічкою працювали з польськими і українськими архівами, консультувались із фахівцями з польського і українського Інститутів національної пам’яті. Велику допомогу якраз у цьому напрямку надав тоді ще радник посла України в Польщі Микола Ярмолюк, який також був присутній на показі.

Зі свого боку Микола Ярмолюк розповів глядачам про політичні обставини тих подій, які відображені у стрічці, а також про саму презентацію фільму для польського глядача, яка відбулася у Варшаві у жовтні.

Після перегляду капелани та студенти змогли безпосередньо поспілкуватися з автором сценарію Тарасом Лазером і дипломатом Миколою Ярмолюком та дізнатися про роботу над створенням докфільму.

Історію своїх батьків, яка також є результатом українсько-польського діалогу першої половини ХХ ст., розповів куратор Наукового студентського товариства імені митрополита Даниїла Чокалюка прот. Павло Мельник.

Присутній на прем’єрі стрічки голова СУВД митрополит Іоан (Яременко) подякував гостям за можливість дізнатися про маловідому сторінку нашої історії. За сприяння у розвитку інституту військового духовенства в Україні митрополит Іоан відзначив дипломата Миколу Ярмолюка Благословенною грамотою Синодального управління військового духовенства.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Прес-центр СУВД

Пропоновані новини

Молебень у таборі «Легіон 18»

Ієрей Андрій Гуль відслужив молебень на початок літнього таборового сезону у таборі «Легіон 18»

Зголошення на 3-тю ротацію

Щодо проведення навчальної підготовки до 3-ї ротації