РОКОВИНИ КАТИНСЬКОГО ЗЛОЧИНУ

Історія православного капелана, що загинув у Катині 80 років тому

 

Сьогодні 80-ті роковини Катинського злочину. 

Катинь – це узагальнена назва воєнного злочину, масової страти польських громадян, здійсненої органами НКВС СРСР за цілком секретним наказом Політбюро СРСР від 5 березня та 5 квітня 1940 року одночасно у декількох місцях — головним чином у Катинському лісі у Смоленській області Росії, в тюрмі міста Калінін (нині Тверь) та в Харкові навесні 1940 року.

Тоді за наказом Кремля було розстріляло близько 22 тисяч офіцерів і службовців Польської держави, серед яких були й етнічні українці. Серед розстріляних - Православний капелан Війська Польського, українець за походженням Семен (Шимон) Федоронько.

11 листопада 2018 року Президент Республіки Польща Анджей Дуда посмертно нагородив отця Федоронька Орденом Білого Орла – найвищою державною відзнакою Польщі.

Семен Федоронько народився у 1893 році в українській сім’ї Анастасії і Михайла – православного священника. Семен закінчив духовну семінарію у Житомирі. Після того як у 1918 році убили його батька, молодий священник вступив у лави Польського війська. Перед Другою світовою війною він був головним православним капеланом.

Саме Семен Федоронько ініціював видання молитовника для солдатів польського війська православного віросповідання, яких було чимало.
У ранзі полковника Війська Польського він потрапив до радянської неволі та у квітні 1940 року прийняв мученицьку смерть у Катині разом із своїми побратимами.

Важливо згадати, що двоє його синів – підхорунжі Армії Крайової – В’ячеслав і Орест – героїчно загинули в серпні 1944 року у Варшавському повстанні. Третій син, Олександр – пілот 300-го бомбардувального дивізіону Польських повітряних сил у Великобританії загинув у бою над Мангаймом.

У 2008 році біля православного собору у Варшаві за участю Президента Польщі Леха Качинського було встановлено пам’ятний камінь на честь Семена Федоронька та його синів. Про це пише Посольство України в Польщі.

Символічна могила батька та синів знаходиться на Православному кладовищі на варшавській Волі. У 2008 році біля православного собору на варшавській Празі за участі президента Польщі Леха Качинського відкрито камінь на честь Шимона Федоронько та його синів.

Українські дипломати у Варшаві щороку вшановують пам'ять родини Федороньків, покладаючи вінок і запалюючи лампадку на цьому символічному місці.

Прес-центр СУВД

Пропоновані новини

Зголошення на другу ротацію

Щодо речей які потрібно мати при собі

Молебень у таборі «Легіон 18»

Ієрей Андрій Гуль відслужив молебень на початок літнього таборового сезону у таборі «Легіон 18»