НАЦІОНАЛЬНЕ СВЯТО ЛИТВИ

Литва відзначає День захисників свободи

 

Сьогодні у Литві згадують події протистояння радянській агресії в січні 1991 року. По всій Литві та посольствах Литовської Республіки за кордоном були запалені свічки пам’яті, єдності і перемоги.

У Посольстві Литви в Києві відбулося вшанування пам’яті загиблих борців за свободу. Надвечір на подвір’ї диппредставництва було розкладене багаття, яке вже стало традиційним під час пам’ятних заходів. Це відводить до подій 1991 року, коли литовський народ вийшов на масовий громадський протест проти радянських військ, ставши на захист свого суверенітету без зброї. Тоді було запалені численні багаття, які гріли та надихали народ бути стійкими. 

- Десятки тисяч людей вийшли на вулиці Вільнюся і інших міст, щоби охороняти свободу, незалежність. Вони чергували у парламенті, на телебаченні та інших будівлях. І так само, як сьогодні, вони запалили вогонь. Той січень був на багато холоднішим ніж сьогодні. Ми запалили вогонь у дворі посольства, щоб згадати атмосферу тих днів, коли ми були всі разом і наша єдність допомогла захистити нашу свободу, - сказав до запрошених гостей Надзвичайний і Повноважний Посол Литовської Республіки в Україні Марюс Януконіс. 

Святкові заходи у посольстві Литви відвідав Перший заступник голови СУВД прот. Тарас Мельник. Від імені Блаженнійшого Митрополита Епіфанія капелан привітав Посла Литовської Республіки Марюса Януконіса з героїчним днем, побажавши процвітання народу Литви.

- Ми солідарні з народом Литви, бо й Український народ пережив багато лихоліть, провів багато змагань за свою свободу та державний северенітет у боротьбі із загарбником. І сьогодні Україна, відбиваючи збройні напади Росії, боронить всю Європу від руйнування високих цінностей людства, якими є мораль та толерантність, - прот. Тарас Мельник. 

Прот. Тарас також привітав відомого литовця Робертаса Габуласа, голову фонду "Корона князів Острозьких", який у приватній розмові поділився своїми спогадами про дні слави його країни.

ДОВІДКА

11 березня 1990  року на першому засіданні Верховної Ради Литовської РСР було прийнято  «Акт відтворення незалежної держави Литви», після 60 річного поневолення Литва знову здобула право на незалежність. 

22-24 березня 1990 року після відповідних вказівок Горбачова розпочалася економічна блокада Литви, а радянські військові почали захоплювати ключові об’єкти по всій країні. У відповідь керівництво країни закликало народ вийти на захист незалежності, не вдаючись при цьому до насильства. В країні проходили численні мітинги та акції протесту, найрезонансніша з яких відбулася 27 квітня, коли більше 500 юнаків спалили свої військові квитки відмовляючись служити в окупаційній Радянській Армії. Так пройшов весь 1990 рік під знаком протестів, економічної блокади, намаганнями державної розбудови та радянських окупаційних військ в країні… 

Розв’язка настала на початку 1991 року. 11 січня литовські комуністи з подачі Кремля, виступили «за наведення ладу в країні» і зорганізувалися в «Комітет національного порятунку Литовської РСР». Того ж дня армія розпочала нові маневри в республіці. В ніч з 12 на 13 січня 1990 року дві колони бронетехніки почали рух до центру Вільнюса, солдати брали під контроль ключові об’єкти, одна з груп мала захопити парламент інша телевежу з якої велася ретрансляція про події в країні на весь світ. На захист незалежності стали звичайні беззбройні громадяни, які мужньо захищали будівлі від автоматників та танків співаючи при цьому патріотичних пісень. Захоплені радіоретранслятори без упину повторювали, що націоналістичний режим повалено і щоб всі розходилися по домівках, але вони не розійшлися… Основні криваві події тієї ночі розгорнулися біля Вільнюської телевежі та телецентру при обороні якого загинуло 14 мирних громадян - від куль солдатів та під гусеницями радянських танків. Більше 600 чоловік отримали поранення… На штурм парламенту армія так і не наважилася, так як навколо будівлі щільним кільцем стали більше 50 000 литовців, чоловіків і жінок… Цікавим є той факт, що після того як Вільнюс був відрізаний від світу, своє мовлення почала телерадіостанція в Каунасі, до студії якої приходили звичайні вчителі, які знали іноземні мови і робили, що могли - розповідали про те, що відбувається в їхній країні… Через великий розголос, наступ було зупинено. Маленька Литва, яка вистояла і перша здобула свободу в тюрмі народів, здійснила ефект  того вибуху, після якого по швах почала тріщати вся Радянська імперія.  Нині 13 січня в Литві відзначають як «День захисників Свободи».

 

 

 

 

 

 

Прес-центр СУВД

Пропоновані новини

Дебют "Холодноярської прощі"

25- 26 липня відбулася перша всеукраїнська військова "Хлодноярська проща".

Друга ротація

4 вересня відбулась друга ротація військових священиків.