Інтерв'ю

«Вселенський Патріарх хоче нашої власної відповідальності за нашу власну країну, за нашу власну Церкву», - священик Олександр Дедюхін

 

Минулої суботи під час свого візиту до Туреччини Президент Петро Порошенко підписав Угоду з Вселенським Патріархом Варфоломієм «Про співробітництво та взаємодію між Україною та Вселенським Константинопольським Патріархатом». Це Угода про співпрацю у створенні незалежної православної Церкви в Україні, Вселенський Патріарх надає Томос, визнаючи незалежність української Церкви, і вручає його обраному на Соборі Предстоятелю.

Своїми думками від побаченого та почутого під час зустрічі на Фанарі поділився священик та волонтер УПЦ Київського Патріархату отець Олександр Дедюхін, який входив до складу офіційної делегації Президента. По поверненню до Києва священик розповів чому саме зараз дві сторони вирішили задокументувати відносини та зобов‘язання і у чому особливість цього документу. 

«По-перше, над цим процесом Президент працює давно. Якщо ми пригадаємо 2016 рік, коли йшла розмова про об‘єднання, коли було навіть призначено дату об‘єднавчого собору, але в останній момент усе скасувалося. Ще тоді йшла робота. Зараз йде серйозна дипломатична робота. Слід знати, що єпископи Вселенського Патріархату також мають різні думки з даного приводу. Це нам здається, що в українському питанні всі одноголосні. Ми не знаємо, як відбувається прийняття рішень на їхньому Синоді. Але й там є архиєреї, які симпатизують Російській Православній Церкві. З яких причин, ми не будемо гадати. І періодично зі Стамбулу лунають не зовсім приємні для нас заяви. Але є позиція Вселенського Патріарха. І оця його позиція послідовна. Він хоче будувати не якусь там фейкову Українську Церкву. Він хоче будувати справжню Українську Церкву для того, щоб це була Православна Церква в Україні. Він наголошує, що ця Церква в першу чергу має бути православною. І туди безумовно увійдуть ті, хто готовий увійти, хто готовий служити православ‘ю, а не «рускому міру». Адже «руский мір» - це певна єресь. Процес відбувається поетапно. Я вважаю, що наша дипломатична служба переконує і сам Вселенський Патріарх. Тобто йде поступова робота. У чому особливість підписання цього документу, багато хто не зрозумів. Тут вперше згадується слово Томос у письмовому вигляді і Вселенський Патріарх навіть (тут немає слова «зобов‘язується) все таки зобов‘язується дати Томос Українській Церкві. А держава Україна зі свого боку забезпечує реєстрацію Вселенського Патріархату в Україні як місії. Можливо раніше Вселенський Патріарх дуже дякував за передачу Андріївської церкви, можливо раніше не було передачі якогось церковного приміщення. Це був момент певного компромісу. Тому надання Томосу не це якийсь там красивий акт, коли Вселенський Патріарх приїде і привезе його. До речі, на скільки я зрозумів з тих заяв, коли я був присутній, Вселенський Патріарх Варфоломій має приїхати сам і вручити Томос. Собор відбудеться за представництва його екзархів, а Томос буде вручено обраному предстоятелю особисто Вселенським Патріархом». 

Священик Олександр запевняє, що ніяких нових вимог до української сторони щодо скликання майбутнього собору у Вселенської Патріархії немає, а позиція самого Патріарха Варфоломія є послідовною та зрозумілою. 

«Ніяких новим вимог абсолютно немає. Вимоги одні – зібратися на собор. Є позиція Вселенського Патріарха скликати собор. Що хоче зробити Вселенський Патріархат, якщо порівняти з Патріархатом Московським? РПЦ хоче все заграбастати собі. Вселенський же Патріарх хоче дати автокефалію для того, щоб ми по справжньому могли розвиватися. І це є дуже добра позиція. Вселенський Патріарх хоче нашої власної відповідальності за нашу власну країну, за нашу власну Церкву». 

Отець Олександр розповів про атмосферу, яка панувала в залі прийому офіційних делегацій на Фанарі під час зустрічі української делегації та Вселенського Патріарха. 

«Дух зустрічі дуже дружній. Наприклад, коли спостерігаєш, як люди спілкуються, у залежності від того, як стоять один до одного, як близько вони сідають під час зустрічі. Відчуваєш оцей дух. Є речі, які просто не зіграти. А тут була щира відверта зустріч двох друзів. До того ж, якщо взяти з еклезіологічної точки зору, відбулася по суті зустріч двох людей – Президента і Патріарха Варфоломія, які мають зараз найбільший вплив на світове Православ‘я. Це люди, які творять церковну історію. Бо українська автокефалія – це не просто автокефалія Української Церкви, це дуже важливий крок, який послужить розвитку Православ‘я». 

Нагадаємо, у Російській православній церкві одразу ж заявили, що підписання угоди про співпрацю між президентом України Петром Порошенком та Вселенським Патріархом Варфоломієм - "політичний крок" і перебуває "поза канонічним полем". Про це написав права рука Патріарха Кирила митрополит Іларіон (Алфєєв).

 

 

 

Розмовляв Володимир Яцульчак

Прес-центр СУВД

Пропоновані новини

Молебень у таборі «Легіон 18»

Ієрей Андрій Гуль відслужив молебень на початок літнього таборового сезону у таборі «Легіон 18»

Знак народної пошани

Силами ГО «Країна» створено громадську нагороду для капеланів та волонтерів – ЗНАК НАРОДНОЇ ПОШАНИ «За служіння Богу та Україні»